GLPI Plugin - Fields - en to tr_TR translation catalogue (69 entries)

en: - some deleted fields may still be present in database (bug introduced in version %s and fixed in version %s)
tr_TR: - Bazı silinmiş alanlar hala veritabanında kalabilir (hata %s sürümünde bulundu ve %s sürümünde düzeltildi)

en: -> "%s.%s" has been deleted.
tr_TR: -> "%s.%s" silindi.

en: -> "%s.%s" should be deleted.
tr_TR: -> "%s.%s" silinmeli.

en: Add a new field
tr_TR: Alan ekle

en: Add condition to hide block
tr_TR: Bloğu gizleyecek bir koşul ekle

en: Add new status override
tr_TR: Yeni bir durum değişikliği ekle

en: Add tab
tr_TR: Sekme ekle

en: Additional fields
tr_TR: Ek alanlar

en: Allowed values
tr_TR: İzin verilen değerler

en: Block
tr_TR: Blok

en: Check database to detect inconsistencies.
tr_TR: Veritabanını tutarsızlıklara karşı denetle.

en: Component items
tr_TR: Bileşen ögeleri

en: Condition to hide block | Conditions to hide block
tr_TR[0]: Bloğu gizleyecek koşul
tr_TR[1]: Bloğu gizleyecek koşullar

en: Container name is too long for database (digits in name are replaced by characters, try to remove them)
tr_TR: Kapsayıcı adı veritabanı için çok uzun (ad içindeki rakamlar karakterler ile değiştirildi, onları kaldırmayı deneyin)

en: Database contains orphaned data from %s improperly deleted field(s).
tr_TR: Veritabanında düzgün olmayan şekilde silinmiş %s alandan artakalmış sahipsiz veriler var.

en: Database was containing orphaned data from %s improperly deleted field(s).
tr_TR: Veritabanında düzgün olmayan şekilde silinmiş %s alandan artakalmış sahipsiz veriler var.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date & time
tr_TR: Tarih ve saat

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Default value will be configurable once field will be created.
tr_TR: Alan eklendikten sonra varsayılan değer yapılandırılabilir.

en: Dropdown
tr_TR: Açılan kutu

en: Everything is in order - no action needed.
tr_TR: Herşey düzgün. Herhangi bir işlem yapılması gerekmiyor.

en: Export to YAML
tr_TR: YAML olarak dışa aktar

en: Field
tr_TR: Alan

en: Field name is too long for database (digits in name are replaced by characters, try to remove them)
tr_TR: Alan adı veritabanı için çok uzun (ad içindeki rakamlar karakterler ile değiştirildi, onları kaldırmayı deneyin)

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Fix container names
tr_TR: Kapsayıcı adlarını düzelt

en: Fix fields names
tr_TR: Alan adlarını düzelt

en: GLPI item
tr_TR: GLPI ögesi

en: Header
tr_TR: Üst bilgi

en: Insertion in the form (before save button)
tr_TR: Forma eklensin (kaydet düğmesinden önce)

en: Insertion in the form of a specific tab (before save button)
tr_TR: Forma sekme olarak eklensin (kaydet düğmesinden önce)

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Language
tr_TR: Dil

en: Multiple dropdown
tr_TR: Çok seçimli açılan kutu

en: MySQL tables installation
tr_TR: MySQL tabloları yükleme

en: MySQL tables uninstallation
tr_TR: MySQL tabloları kaldırma

en: No field for this block
tr_TR: Bu blokta henüz bir alan yok

en: No item found
tr_TR: Herhangi bir öge bulunamadı

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Override by status
tr_TR: Duruma göre değiştir

en: Read only
tr_TR: Salt okunur

en: Regenerate container files
tr_TR: Kapsayıcı dosyalar yeniden oluşturulsun

en: Regenerates containers files.
tr_TR: Kapsayıcı dosyaları yeniden oluşturur.

en: Run "%s" to fix database inconsistencies.
tr_TR: Veritabanı tutarsızlıklarını düzeltmek için "%s" çalıştırın.

en: Some URL fields contains invalid links
tr_TR: Bazı adres alanlarında geçersiz bağlantılar var

en: Some mandatory fields are empty
tr_TR: Bazı zorunlu alanlar boş

en: Some numeric fields contains non numeric values
tr_TR: Bazı sayısal alanlarda sayısal olmayan değerler var

en: Status overrides
tr_TR: Durum değişiklikleri

en: Tab
tr_TR: Sekme

en: Text (multiples lines)
tr_TR: Metin (birden çok satır)

en: Text (single line)
tr_TR: Metin (tek satır)

en: The plugin can't be uninstalled when the plugin is disabled
tr_TR: Bu uygulama eki devre dışı iken kaldırılamaz

en: This command will check database to detect following inconsistencies:
tr_TR: Bu komut veirtabanını şu tutarsızlıklara karşı denetleyecek:

en: This command will clean up all files generated by the plugin and regenerate them.
tr_TR: Bu komut uygulama eki tarafından oluşturulmuş tüm dosyaları siler ve yeniden oluşturur.

en: URL
tr_TR: Adres

en: Updating generated containers files
tr_TR: Oluşturulmuş kapsayıcı dosyaları güncelleniyor

en: Updating generated dropdown files
tr_TR: Oluşturulmuş açılan kutu dosyaları güncelleniyor

en: Use this option to actually fix database
tr_TR: Veritabanını onarmak için bu seçeneği kullanın

en: Yes/No
tr_TR: Evet/Hayır

en: You cannot add block without associated element type
tr_TR: İlişkilendirilmiş bir bileşen tipi olmadan bir blok eklenemez

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form of a specific tab' on same object tab
tr_TR: Aynı nesne sekmesi üzerine 'Forma sekme olarak eklensin' türünde bir kaç blok eklenemez

en: You cannot add several blocks with type 'Insertion in the form' on same object
tr_TR: Aynı nesne üzerine 'Forma eklensin' türünde bir kaç blok eklenemez

en: You cannot add several blocs with identical name on same object
tr_TR: Aynı nesne üzerine aynı adla birden fazla blok eklenemez

en: You must specify an item type, search option and condition.
tr_TR: Bir öge türü, arama seçeneği ve koşulu belirtmelisiniz.

en: not under
tr_TR: şunun altında olmayan

en: regular expression matches
tr_TR: kurallı ifade eşleşmeleri

en: show
tr_TR: görüntüle

en: under
tr_TR: şunun altında olan
